Wkraczając na rynek z nowym przedsiębiorstwem, musisz być przygotowany na wiele trudności z tym związanych. A oprócz stosów papierów i licznych formalności, problematyczne może okazać się również pozyskanie środków na rozwój przedsiębiorstwa. Właśnie na takie okoliczności przygotowane są rozmaite dotacje i kredyty gotówkowe dla firm, i naprawdę warto z nich skorzystać, bowiem świetny biznesplan w połączeniu z jeszcze lepszą promocją przedsiębiorstwa i inwestycjami na rzecz jego rozwijania, to sukces gwarantowany. Sprawdź, jak szukać kredytu na korzystnych warunkach i skąd pozyskać dotacje.
Gdzie szukać dotacji dla firm?
Wsparcie finansowe przedsiębiorstwa może mieć charakter zwrotny albo bezzwrotny. Często dotacje są również jednorazowe, co oznacza, że jeśli już pozyskiwałeś z tego źródła środki pieniężne (np. na rozwój innej działalności), to nie otrzymasz ich ponownie.
Najłatwiej dotację na rozwój firmy otrzymać w Urzędzie Pracy, jednak jest ona jednorazowa i należy spełnić określone warunki (m.in w okresie ostatnich 12 miesięcy nie prowadziłeś innej działalności gospodarczej,
nie masz na koncie przestępstwa gospodarczego w ciągu 2 ostatnich lat, masz status osoby bezrobotnej).
Niemałą kwotę można uzyskać z funduszów unijnych, te jednak oferują dotacje jedynie na konkretne obszary działania. Jeśli Twoja firma działa jednak właśnie w tym obszarze, a ty spełniasz warunki, to zdecydowanie warto spróbować złożyć stosowny wniosek, bowiem kwoty potrafią być naprawdę wysokie.
Sponsorów można szukać również na własną rękę, choć nie jest to droga prosta. Czasem większe firmy chcą w zamian za konkretnie działania wesprzeć inne przedsiębiorstwo lub stowarzyszenie (np. w zamian za promocję w social-mediach), jednak swoją uwagę powinieneś skierować przede wszystkim w stronę urzędu pracy i środków unijnych.
Lokalnie często dostępne są również programy wspierające początkujące biznesy w danym rejonie (np. Fundusze Europejskie dla Kujaw i Pomorza 2021-2027 czy Fundusze Europejskie dla Dolnego Śląska 2021-2027), zatem koniecznie śledź aktualności.
Jak uzyskać dotację?
Uzyskanie dotacji jest stosunkowo proste: musisz jedynie wypełnić odpowiednie wnioski, uprzednio sprawdzając, czy spełniasz wszystkie wymagania formalne. Często oprócz wniosku należy dołożyć inne dokumenty, np. biznesplan czy pismo uzasadniające, na co chcesz przeznaczyć środki finansowe.
Kredyt na start dla firmy — oferty kredytów firmowych
Nowe firmy mają różne możliwości uzyskania kredytu. Poniżej przedstawiamy dostępne opcje.
Kredyt gotówkowy:
Istnieje szereg możliwości pozyskania kredytu gotówkowego, które mogą przyspieszyć rozwój i umocnić pozycję firmy na rynku. Banki i instytucje finansowe oferują specjalne produkty kredytowe, dostosowane do potrzeb i warunków nowych przedsiębiorstw. Warto wiedzieć, że nawet jeśli firma jest na wczesnym etapie rozwoju, istnieją opcje finansowania, które mogą pomóc w pokryciu kosztów startowych, zakupie niezbędnego sprzętu czy inwestycjach w marketing i reklamę.
Oprócz kredytów komercyjnych istnieją również programy rządowe i instytucje wsparcia, które oferują preferencyjne warunki finansowe dla początkujących przedsiębiorców. Te programy mogą obejmować niższe stopy procentowe, gwarancje kredytowe czy preferencyjne okresy spłaty, co znacząco ułatwia pozyskanie potrzebnych środków.
Przed podjęciem decyzji o kredycie gotówkowym, warto przeprowadzić dokładną analizę rynku, porównać oferty różnych instytucji finansowych i skonsultować się z doświadczonym doradcą finansowym. Dobrze przygotowany biznesplan oraz klarowna strategia finansowa zwiększają szanse na uzyskanie korzystnych warunków kredytowych.
Pożyczki dla firm pozabankowe
Jeśli firma potrzebuje środków na start niemalże od ręki, tradycyjne rozwiązania, takie jak kredyt w banku, mogą być niewystarczające z uwagi potencjalnie długi czas oczekiwania na uruchomienie środków oraz sporo formalności.
W tym wypadku warto zwrócić uwagę na oferty parabanków i firm pożyczkowych, które zapewniają szybki dostęp do środków finansowych. Proces otrzymania kredytu dla firm w tych instytucjach jest zazwyczaj uproszczony i wymaga wypełnienia krótkiego formularza oraz weryfikacji tożsamości. Po pozytywnej weryfikacji środki finansowe mogą zostać przekazane na konto w krótkim czasie. Otrzymane pieniądze mogą być swobodnie wykorzystane na różne cele i obszary inwestycji, zgodnie z potrzebami przedsiębiorstwa.
Bez względu na to, jaki rodzaj finansowania wybierzemy, warto zachować ostrożność i pamiętać o odpowiedzialnym zarządzaniu finansami, aby uniknąć problemów ze spłatą w przyszłości, co zbuduje zaufanie wśród instytucji finansowych i otworzy drzwi do dalszego rozwoju firmy.
Dlatego też każdorazowo zaleca się dokładne zbadanie warunków i kosztów kredytu ora konsultacja z ekspertem finansowym w celu podjęcia najlepszej decyzji dla przedsiębiorstwa.
Czy warto ubiegać się o kredyt dla firm?
Chociaż dla wielu branie kredytu na poczet nowej firmy może wydawać się absurdalne, nie jest to wcale złe rozwiązanie, a przy tym naprawdę sporo firm zaczynało „na minusie”. Jeśli posiadasz dobry biznesplan i masz pomysł jak dobrze zagospodarować środki finansowe w rozwój, to oferta szybkiego kredytu może okazać się strzałem w dziesiątkę. Z zysków, jakie wygeneruje przedsiębiorstwo zwrócisz kwotę i odsetki, a rozwój firmy nie będzie odkładany na lepszy moment. Kredyty są również o tyle lepszym rozwiązaniem niż dotacje, że pieniądze otrzymasz stosunkowo szybko.
FAQ: najczęściej zadawane pytania
Czym jest kredyt inwestycyjny?
Kredyt inwestycyjny to oferta kredytu skierowana do przedsiębiorstw, zatem warto o niej powiedzieć w kontekście pozyskiwania środków na rozwój działalności. Kredyt inwestycyjny dla firm można spożytkować, na przykład, na zakup, budowę lub rozbudowę nieruchomości, czy zakup urządzeń – czyli po prostu na jakąś „inwestycję”. Musisz wiedzieć na co dokładnie chcesz przeznaczyć środki już na etapie składania wniosków w banku i dokładnie przeanalizować czy inwestycja rzeczywiście się zwróci, a wraz z nią Ty będziesz miał szansę zwrócić kredyt.
Jakie są najlepsze kredyty dla nowej firmy?
Dobry kredyt to kredyt na dobrych warunkach. Uwagę należy skierować przede wszystkim na wysokość RRSO (rocznej rzeczywistej stopy oprocentowania), gdyż to ona w istocie powie nam, ile wyniosą odsetki. Im wyższe RRSO, tym gorsza dla klienta oferta. W przypadku kredytów bez BIK czy innych produktach firm pożyczkowych i parabanków koniecznie sprawdzaj również całkowite koszty pożyczki (np. czy obowiązuje jakaś prowizja).
Czytaj dalej: